Súčasná politika SOP sa voličom príliš nepáči. Odzrkadľujú to výsledky prieskumov verejnej mienky. Podpredseda krajskej rady SOP v Košiciach BORIS FARKAŠOVSKÝ vidí chybu v tom, že politika sa robí výhradne v Bratislave a vedenie strany takmer nepočúva členskú základňu. V tejto súvislosti sme ho požiadali o rozhovor.
Čo vyčítate vedeniu strany?
„Každý krajský predseda má rovnaký hlas bez ohľadu na to, koľko členov a voličov za ním stojí. V Košickom kraji stojí za predsedom Vranovským niekoľko sto členov a 25 percent voličov, v Trenčianskom a Nitrianskom kraji je to doslova pár ľudí. Sú kraje, kde sa kluby SOP nestretnú niekedy aj niekoľko mesiacov, v Košickom kraji sa pravidelne schádzajú členovia a vyslovujú nespokojnosť s tým, čo predvádza vedenie strany v Bratislave. Tvrdím, že tých 2,5 percenta preferencií SOP tvorí východ.“
Aká je podľa vás politická orientácia strany?
„Predseda Hamžík niekoľkokrát povedal, že SOP je strana moderného stredu s orientáciou doľava. Na východnom Slovensku je to jednoznačne ľavicová strana smerom ku stredu. V tom je rozdiel medzi Bratislavou a východom republiky, kde sú voliči oveľa ľavicovejší. Keď k tomu prirátame nespokojnosť so spôsobom obsadzovania vrcholných orgánov, z toho vyplýva neudržateľná nezhoda medzi košickými regiónmi a ľuďmi v Bratislave. Tí prostredníctvom médií vytvárajú politiku SOP.“
Čo hovoríte na rokovania o fúzii s SDSS?
„Myšlienka sociálnej demokracie je nám v SOP blízka, ale nepáčilo sa nám, ako Hamžík s Volfom hovorili o možnom zlúčení strán. Sme proti strate identity SOP. Nepáčili sa nám ani rokovania s Pavlom Ruskom, spolumajiteľom TV Markíza, o tom, či bude alebo nebude členom strany. Päťdesiat percent bolo proti, druhá polovica bola za, lebo za tým videla prínos silného média.“
Hovorí sa, že východoslovenská časť SOP uvažuje o vytvorení vlastnej strany.
„Nemôžem povedať, že by sme neuvažovali o rôznych alternatívach. Uvedomujeme si, že ak s tým niečo neurobíme, môžeme stratiť voliča. SOP má najvýznamnejšiu voličskú základňu v Košiciach. Môžeme vytvoriť platformu v SOP, pohroziť odchodom zo SOP až po krajné riešenie – založenie novej politickej strany. O tom by mali rozhodnúť členovia SOP, ktorí sa tento týždeň začínajú v okresoch schádzať.“
Existuje nádej na rovnováhu v SOP?
„Nepredpokladám, že by bol odrazu vypočutý hlas členskej základne. Preto tvrdím, že to musíme vyriešiť rázne a v čo najkratšom čase.“
RENÁTA NÉMETHOVÁ